Ma ismét egy igazi lakótelepi, paneles poszttal jelentkezünk. A távfűtéses panellakások örök gondja, hogy miért hideg a radiátor, miért meleg a radiátor, süvít be az ablakon a hideg, így az utcát fűtjük, hogy penészesedik a fal, és hasonló kérdések.
Nem volt ez másként a 80-as években sem. Történt ugyanis, hogy a 80-as évek közepén a PÉTÁV - egy országos program részeként - elkezdte leszigetelni a panellakások nyílászáróit, hogy minél kevesebb hő vesszen el a távfűtéses lakásokból. Igen ám, de az nem úgy van, hiszen a kivitelező Baranya megyei Állami Építőipari Vállalat (BÉV) szerint a nyílászárókon pont annyi levegő jön be, amennyi a lakás optimális légáramához szükséges, tehát az, hogy az ablak nem zár rendesen, az nem hiba, hanem pont, hogy a kívánatos jelenség. Erről pedig - 10 ezer példányban - ki is adtak egy tájékoztatót.
A Komócsin Zoltán (jelenleg: Nagy Ferenc) téri hőközpont működését ellenőrzi a PÉTÁV szakembere - 1987. november
A lakások hőmérséklete
Évről évre visszatérő téma ez, s az erről folyó vita már-már akadémikus vitának számít. Nem is csoda, hiszen ahol 28 000 lakást fűtenek, biztos, hogy nem lehet mindenkinek a kedvére tenni. Mégis visszatérünk ismét a kérdésre, mert többen is panasszal fordultak hozzánk. Van, akinek túl melege van, van, aki megfagy, van, aki szerint csak több pulóvert öltve lehet huzamosabb ideig olvasni a lakásban, s van olyan is, aki teljesen meg van elégedve. Ez a változatos vélemény nem csupán a jobb, vagy rosszabb fűtés, hanem az egyéni érzékenység függvénye is.A PÉTÁV műszaki igazgatóhelyettesét, Hanyecz Lászlót kértük meg, ismertesse a fűtésre vonatkozó fontosabb előírást:
- Egy 1966-ban született rendelet, most is érvényben van - mondja -, hogy reggel 8-tól este 8-ig a lakásokban 20 fokos hőmérsékletnek kell lennie. Az átlag úgy értelmezendő, hogy a lakószobákban 20 foknak, a fürdőszobában 24 foknak, a konyhában és az előszobában 16 foknak kell lennie. A szabályos hőmérséklet-mérést pedig a helyiségek közepén, másfél méter magasságban kell elvégezni. Amíg ez a rendelet meg nem változik, a távfűtőknek ehhez az előíráshoz kell igazodniuk. Azonban előfordulhat, hogy valamelyik lakásban ettől a hőmérséklettől nagymértékű eltérést tapasztalnak. Ezeket a panaszokat egyedileg kell kivizsgálni, de ezt csak akkor tudják megtenni, ha az érintett lakók nevük és pontos címük megadásával a PÉTÁV hibabejelentőjéhez, vagy a kertvárosi művezetőséghez fordulnak.
(Dunántúli Napló - 1987. november 7.)
A BÉV nehezményezte továbbá, hogy a radiátorokra párologtatókat szerelnek, ezzel pedig megnövelik a lakások páratartalmát, ami szerintük a nyílászárók szigetelésével egyetemben szintén penészesedéshez vezet, amit ők ezek után nem fognak garanciálisan javítani. Na itt jöttek be az orvosok, akik viszont kifejezetten ajánlották, hogy a lakók párologtassanak, hiszen a gyerekek szervezetének nem tesz jót a túl száraz levegő. :)
Szóval jó kis vita kerekedett ebből 1987-ben, erről szól a Közösségi Televízió alábbi anyaga.
Jó estét Kertváros! (Kertvárosi Közösségi Televízió - 1987.10.05)