Gyakran zárva tartó pavilonok - Hol és miért hiányzik az újság?
Pécsett 45 hírlappavilon áll az olvasók, vásárlók rendelkezésére. Ezek közül 18 reggel 5-től este 7-ig, a többi pedig délelőtt 5 és 10, délután 14-17 óra között tart nyitva. Jövőre várhatóan hárommal bővül a pécsi újságosbódék száma. Az ez évben megkezdődött rekonstrukciós program keretében idén három pavilont korszerűsítettek, a következő évben elsőként a Széchenyi téri pavilonokat cserélik fel a városképbe jobban beillő, egyedi tervezésűekkel.
A fenti adatok szerint kielégítő kellene hogy legyen a város ellátása, a vélemények azonban mást tükröznek.
- Az uránvárosi buszvégállomáson a minap már fél négykor nem kaptam Dunántúli Naplót, a Kórház téren meg ki volt téve a "Rögtön jövök" tábla és több, mint 20 perc múlva sem jött vissza az eladónő - panaszolta Kiss Istvánné.
- A Malomvölgyi úton az újságárus múltkor két hétig volt egyfolytában zárva - bosszankodik egy középkorú férfi.
- Az Építők úti bódét szombaton még sosem találtam nyitva. Sokszor akartam buszjegyet venni, de mindig át kellett gyalogolnom egy másikhoz - mondja egy fiatal lány.
Bezárt újságospavilon Pécsett, a Fürst Sándor utcábanLegtöbben tehát valamilyen napilap, folyóirat hiányát, vagy a gyakran bezárt pavilonokat említik.
"... nem tehetünk róla, ha késik a vonat ... általában a pesti lapokból keveset is kapunk, mégis minket okolnak ... durvák az emberek" - így a hírlapárusok.
- Ha megvan az igény, miért nem rendelnek nagyobb példányszámot a keresett lapokból? - tettük fel a kérdést Szigeti Lászlónak, a városi hírlaposztály vezetőjének.
- Nehéz előre kiszámítani az olvasók szinte rapszodikus igényeit úgy, hogy zárás után ne maradjon felesleges újság. Sok múlik egy rendkívüli, közérdekű, politikai, sport- vagy kulturális eseményen, egy érdekes cikken, sőt - akármilyen furcsa - sokszor a tv-műsoron, vagy az időjáráson is. A pár percesek mellett havonta egy-két alkalommal fordul elő órásnál nagyobb vonatkésés, ami az újságok kihordásában maximum 1-2 óra elcsúszást jelent.
A belvárosban az említett apróbb gondok mellett is fennakadás nélkül dolgoznak az árusok - ők az újságok késését sem érzik meg annyira -, a város külsőbb területein azonban gyakori a zárt pavilon.
- Ennek oka általában betegség - válaszolja Szigeti László. - A táppénzek esetén 20 nyugdíjas dolgozó vállal elvileg helyettesítést. A Szigeti úton például hosszú ideig kihasználatlanul, üresen állt a bódé. Ennek és még számos, hétvégén zárva tartó egységünknek az az oka, hogy nem nyereségesek. Arról nem beszélve, hogy gazdáinak megjár a szabadnap, nincs akkora forgalmuk sem, hogy fedezné az eladó bérét. Emiatt nem tudunk kitelepülni például Meszesre, a Hősök terére, vagy a Szeptember 6. térre. Ezeken a gyérebb forgalmú helyeken viszont a vendéglátósoknál való árusítással próbáljuk kielégíteni az igényeket.(Dunántúli Napló - 1986. december 13.)
1987-ben új típusú újságárusító pavilonokat mutatott be a Magyar Posta a Budapesti Nemzetközi Vásáron.
A Posta új, mutatós újságárusító pavilonja. (Dunántúli Napló - 1987. május 24.)
A pavilonokat a Pécsi Postaigazgatóság műszaki kollektívája tervezte, és a Pécsi Építőipari Szövetkezet gyártotta le az új pavilonok öt darabos mintakollekcióját, amelynek fogadtatásáról Katona Ágnes kérdezte az uránvárosi lakosokat.
Jó estét Kertváros! (Kertvárosi Közösségi Televízió - 1987.11.16.)