A Varsány utcai postahivatal túlterheltségével már 1986 elején foglalkozott a Közösségi Televízió. Az egyre növekvő városrésznek ekkor már égetően nagy szüksége volt egy korszerű, a lakossági igényeket megfelelően kielégíteni képes postahivatalra, ami végül csak 1987-re készült el az akkori Darvas József (ma: Esztergályos János) utcában.
Ki kicsoda - Darvas József (1912-1973)
Író, publicista, politikus, a népi írók mozgalmának egyik legjelentősebb tagja. Pályáját versekkel kezdte, első regényei a falusi nyomort tárgyalják. Országjáró élményeiről szóló riportjai és szociográfiai művei a helyzet tarthatatlanságát ábrázolták. Többször járt Pécsett, Veres Péterrel és Illyés Gyulával együtt irodalmi-politikai vitákban vett részt. 1951-1953-ban, majd 1959-től az újjászervezett Magyar Írószövetség elnöke. 1957-ben belépett az MSZMP-be, 1960-tól a Hazafias Népfront alelnöke, 1971-től az Elnöki Tanács tagja volt.
Ki kicsoda - Esztergályos János (1873-1941)
Vasmunkás, Pécs város országgyűlési képviselője, a szociáldemokrata párt tekintélyes vezető személyisége volt. A pécsi és a vidéki népgyűléseken 1924-ben felemelte a szavát a gyülekezési és egyesülési jogért, érdeklődést mutatott a kisemberek sorsa iránt. "Megvigasztalja őket, bátorságot önt beléjük, kitartásra buzdítja őket; munkát keres és juttat nekik..." 17 éven át volt országgyűlési képviselő. "Szíves és jóindulatú ember, aki szereti azt a várost, amely képviselővé választotta. Beszédeiben nem ígér sokat, tetteiben azonban annál többet tesz" - írták róla 1933-ban.
A postahivatal felvevőterme - 1987. augusztus
Pécsett a posta nagyarányú fejlődése az 1850-es években indult meg. Az 1860-as menetrend szerint Pécsről a levélposta Bécsbe, Sopronba, Nagykanizsára, Eszékre és Mohácsra naponta 12 órakor, Pest-Budára este 6 órakor indult. 1865-ben a vármegye is bekapcsolódott a távíróforgalomba. 1885-ben a magyar vidéki városok közül - Pozsony után - másodikként Pécsen létesült távbeszélőközpont. 1896-ban 95, a századfordulón pedig már 102 posta- és távírda-hivatal működött Baranya megyében, 1902 és 1904 között pedig megépül Pécs egyik legszebb épülete, a Postapalota.
"A ma embere nap mint nap találkozik a posta szolgáltatásaival, észre sem veszi, hogy a posta működik, hogy mi, postás dolgozók is szolgáljuk kényelmét, élete gazdagodását. Csak akkor vesz tudomást a postások munkájáról, ha egy-egy szolgáltatásba hiba csúszik, ha egy-egy postás dolgozó hibát követ el munkája során. És ez így van rendjén. Azért vagyunk, hogy a területünkön [a Pécsi Postaigazgatóság, gyakorlatilag a teljes Dél-Dunántúl] élő 1 370 000 ember postaszolgáltatás iránti igényeit pontosan, gyorsan és megbízhatóan kielégítsük. Nem vagyunk elégedettek munkánkkal, de eddigi eredményeink alapján bizalommal tekinthetünk a jövőbe" - írja zárszavában a Pécs és környéke postatörténete c. kiadvány 1987-ben.
Jó estét Kertváros! (Kertvárosi Közösségi Televízió - 1987.09.21.)