"Természetesnek tartjuk ma már, hogy a nyolc általános az alapvető műveltséghez meglegyen. [...] Sajnos a gyakorlati tapasztalatom az, hogy a dolgozó nem igényli, hogy neki a nyolc általánosa meglegyen. Furcsa helyzet állt elő, de ezek az emberek azt mondják, hogy betanított munkásként, segédmunkásként az ember öt általánossal is megkeresi azt, amit más érettségivel. Akkor ő minek törje magát? Szóval nem látják azt, hogy a nyolc általános nem azért kell, mert több lesz a fizetés, hanem egyszerűen azért kell, mert az embernek az alapvető igényeihez tartozik" - mondta el Fekete Istvánné, a Pécsi Bőrgyár üzemi szociológusa.
A mai magyar munkaerőpiacnak is az egyik alapvető problémája, hogy mit tud kezdeni a 8 általánossal, vagy még azzal sem rendelkező rétegekkel. Ma is sokszor látni, hogy a gyerekeknek nyűg az iskola, fásultak, motiválatlanok, nem látják a célját a dolognak. A probléma pedig nem újkeletű. 1978-ban - országos viszonylatban - a 8 általánost csak a gyerekek 82%-a végezte el időben, ez az adat azonban Baranyában csak 75% volt, ami kirívóan rossz eredménynek számított már akkor is, sajnos. A helyzetről, az okokról, a lehetséges kiutakról forgatott filmet 1978-ban a Magyar Televízió Pécsi Körzeti Stúdiója. A bemutatóra így emlékszik vissza Békés Sándor akkori stúdióvezető "Az első évtized" c. könyvében:
"1978. december 12. Baranya megye oktatási szakemberei előtt - Bárdi László iskolai csoportvezető szervezésében - a pécsi Kossuth Klubmoziban levetítettük Pánics György "Iskolai végzettsége nincs" című filmjét. Baranya megyében 16 éves korukig csak a tankötelesek 87-88%-a fejezi be a nyolc általánost. A film néhány jellemző okra is rámutat. A vetítést követő őszinte és szenvedélyes vita ismét igazolta: mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy tartalmas és hosszú legyen legközérdekűbb műsoraink utóélete."
(A film vége sajnos az eredeti, könyvtári állományban is hiányzik, ezzel együtt úgy gondoltam, hogy a műsort érdemes ebben a töredékes formájában is közzétenni, ezen a blogon is.)
Iskolai végzettsége nincs (MTV Pécsi Körzeti Stúdió, 1978)