Háttérben az Uránvárosban 1971-ben épült 17 emeletes lakóház, előtérben pedig Issei Amemiya japán képzőművész "Párbeszéd" című térplasztikája. (1987)
A jelek szerint a melegvíz-szolgáltatás nem tartozott a Pécsi Távfűtő Vállalat erősségei közé a 80-as évek végén. Mai első visszatekintőnkben a 17 emeletes lakóházba látogatunk, ahol a lakókat 1988 márciusában már egyre jobban bosszantotta, hogy hol van meleg víz az épületben, hol nincs. A PÉTÁV és a PIK szakemberei ekkor már hónapok óta vizsgálódtak a lakóházban, javítgattak ezt-azt, ám csak nem sikerült rájönniük, hol szökik el a meleg víz a rendszerből. Az elveszett meleg víz utáni hajsza kínlódásait a Dunántúli Napló korabeli cikke őrizte meg nekünk. Hogy mikorra sikerült orvosolni a problémát, arról nincs információnk.
Reggel forró, délutántól éppen csak csordogál és langyos - Hova lett a meleg víz?
A Pécsi Távfűtő és Ingatlankezelő Vállalat 4. számú házkezelőségének szakemberei lassan lakást bérelhetnek Pécsett az Ybl Miklós utcai 17 emeletes ház északnyugati lépcsőházában. Hónapok óta érkeznek innen hozzájuk a bejelentések, hogy nincs meleg víz a fürdőszobákban. A PIK már lecserélt ötven elzárószelepet, a PÉTÁV is kijavította a hibákat a hőközpontban, de továbbra sem lett meleg víz.
Az Ybl Miklós utcai ház gondnoka, Kaposi Lászlóné: - A PIK az alagsorban kicserélte a felszállóvezetékek elzárószelepeit. A PÉTÁV szakemberei is kint jártak két hete. Az első öt szinten van meleg víz, csak a hatodiktól hidegek a fürdőszobai csapok. A PÉTÁV szakemberei szerint nem megfelelő a nyomás, a PIK hidroforszerelői azonban állítják, hogy elegendő. Szinte naponta telefonálok a PIK-hez és a PÉTÁV-hoz is.
Tegnap sem volt meleg víz a 17 emeletes ház felső szintjein. A lakók elmondták a 4. számú házkezelőség szerelőinek és művezetőjének, hogy reggel csúcsidőben forró a víz, de 10-11 óra között és este hattól fél nyolcig langyos, vagy egyáltalán nincs. Szerdán a PÉTÁV is ellenőrizte a víz főfokát, a 17. emeleten a meleg víz 30 fokos volt.
A 4. számú házkezelőségen elmondták, hogy a PÉTÁV szerint az üzemzavart az okozza, hogy a rendszerben keveredik a hideg és a meleg víz. Ezt a házkezelőség vízvezeték-szerelői kizártnak tartják, mert ebben az esetben a hideg víznek is langyosnak kellene lennie.
Hanyecz László, a PÉTÁV műszaki igazgatóhelyettese is kivizsgáltatta a panaszt; megállapították, hogy az 5. emeleti lakások felszállóvezetékein észlelhető, hogy hideg víz jut a melegvizes rendszerbe. A hibát okozhatja szabálytalanul bekötött mosógép, átszakadt keverőcsaptelep is. Az érintett lakások bérlőinek díjmérséklést adnak.
Hogy mikor lesz megint meleg víz, ez egyelőre kérdés. Március 21-én délután 5 és 6 óra között azonban a PÉTÁV és a PIK munkatársai végigjárják a 17 emeletes ház északnyugati lépcsőházának bérlőit. Ellenőrzik, hogy a bejelentések megfelelnek-e a valóságnak és azt is, hogy a fürdőszobákban nincs-e helytelenül bekötött mosógép, vagy rossz, átszakadt keverőcsaptelep.
(Dunántúli Napló - 1988. március 17.)
A mai poszt videós anyaga szintén a meleg víz köré épül. A helyszín természetesen a Rózsadomb, ahol többek között arról panaszkodtak a lakók, hogy amint van a lakásban meleg víz, eltűnik a fűtés, és fordítva. De gond volt az is, hogy miközben a negyedik emeleten rövidnadrágban lehetett flangálni a meleg szobában, addig a földszinten már "jéghideg" lakásokban fagyoskodtak a kisgyerekes családok.
Szűcs Imre riportja után pedig rendhagyó módon egy rövid stúdióbeszélgetés következik, ahol a lakók problémáit Güth Istvánné, a Hajas Imre út 20-22. számú ház akkori közös képviselője zúdította a PÉTÁV üzemvezetőjének nyakába, aki azonban állta a sarat, és üzembiztosan hozta a tökéletesen semmitmondó válaszokat. Íme:
Jó estét Kertváros! (Kertvárosi Közösségi Televízió - 1988.12.12.)