Véménd 1400 fős kisközség Baranya keleti részén, közvetlenül Tolna megye határán. Az MTV Pécsi Stúdiójának munkatársai 1978-ban jártak a településen, ekkor forgattak dokumentumfilmet a település helyzetéről. Szóba került többek között a fiatalok nagy arányú elvándorlása, a falu elöregedése, a munkahelyek megszűnésének víziója, a falu lakosságának az "átrétegződéséből" adódó kérdések. (A véméndi általános iskolában 1955-ben összesen három cigány tanuló volt, 1978-ban - a tanulólétszám felére esése mellett - harmincnyolcra nőtt a számuk.) Végeredményben csupa olyan probléma, ami általánosságban is jellemző sok vidéki kistelepülésre, azóta is.
1911-ben adták át a forgalomnak a Pécs-Pécsvárad-Bátaszék vasútvonalat, amelynek az egyik legfontosabb állomásaként épült meg Véménd vasútállomása. Itt kezdettől fogva jelentős teherforgalom bonyolódott, és a vasút fénykorában Véméndről egészen Kiskunfélegyházáig, sőt Szegedig is el lehetett jutni. A vasúti közlekedés a pálya kritikus állapota miatt 1997-ben Véménd állomáson már "ideiglenesen szünetelt", 2003-ban pedig végleg megszűnt a forgalom a Pécsvárad-Bátaszék szakaszon. Azóta pedig a természet veszi vissza az utalmat az egykor szebb napokat látott vasútállomáson...
A film elég őszintére sikerült, emiatt kisebb vihart is kavart az elvtársak körében, a bemutató utáni eseményekre így emlékszik vissza Békés Sándor, az MTV Pécsi Stúdiójának akkori vezetője az 1986-ban megjelent, "Az első évtized - Tények, adatok, események a Magyar Televízió Pécsi Körzeti Stúdiójának történetéből" c. könyvében:
"1978. július 18. Horváth Lajos, Baranya megye tanácsának elnöke megküldte címemre a Mohácsi Járási Hivatal elnökének és a Véméndi Községi Tanács elnökének levelét, melyben a Véménden készült filmünkkel kapcsolatban mondják el bíráló megjegyzéseiket. Valamennyiünket megdöbbentett ez a levél, hisz filmünkkel segíteni akartunk. Mi azt mutattuk be, hogy mennyit dolgoznak a véméndi emberek, a megkeresett pénzt azonban másutt, többnyire a városokban használják fel új házak építésére a fiatalok. Ők ugyanakkor azt értették ki a filmből, hogy az elöregedés, a lepusztulás képeivel megszégyenítettük őket... Elhatároztuk, hogy falugyűlés keretében újravetítjük a filmet, lehetőséget kérve és adva a félreértések megbeszélésére."